Цукровий діабет в умовах нової коронавірусної інфекції COVID - 19
Цукровий діабет в умовах нової коронавірусної інфекції COVID - 19
Терапевт - ендокринолог, Алавацька Тетяна Василівна. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), на 21.03.21 р. у всьому світі понад 123 700 509 заражених, 2 725 070 - смертельних випадків,
99 648422 - одужали, і зараз хворіють - 21 326997 з виявленими SARS-CoV-2.
Крім незадовільною статистики, є ще ряд ускладнень, які можуть призвести до летальних наслідків. З огляду на етіологію, а саме знаючи, що інкубаційний період захворювання складає від 2 до 14 днів, в середньому розвиток симптомів захворювання відбувається на 5 - 8 день після зараження, інтервал, обраний для проведення моніторингу та спостереження за контактними пацієнтами на період карантину становить 14 днів.
Динаміка розвитку на жаль йде не на спад, а з точністю навпаки! Кожен повинен відчувати відповідальність і дотримуватися усіх карантинних обмеженнь.
Для того щоб розібратися з ускладненнями, необхідно звернути увагу на елементи патогенезу. Початковим етапом зараження є проникнення SARS-CoV-2 в клітини-мішені.
Для SARS-CoV-2 специфічними рецепторами є рецептори ангіотензинперетворюючого ферменту 2 типу (АПФ2). Ці рецептори представлені на клітинах верхніх дихальних шляхів, нирок, стравоходу, сечового міхура, яєчках, клубової кишки, серця, центральної нервової системи (ЦНС), острівкові клітини підшлункової залози.
Знаючи цю інформацію, ми вже можемо припустити з якого боку нам очікувати ускладнень.
Пацієнти з цукровим діабетом (ЦД) знаходяться у групі ризику найбільш тяжкого перебігу COVID - 19. Цитотоксичну дію вірусу на острівкові клітини призводить до розвитку інсулінової недостатністю, що у пацієнтів з ЦД викликає ризик розвитку кетоацидозу, а у хворих, без раніше діагностованого ЦД є ризик розвитку гіперглікемії. Обидва варіанти мають несприятливий ефект.
Як же бути?!
При підтвердженні COVID - 19 у пацієнта з ЦД необхідно оцінити тяжкість перебігу захворювання. Тяжкість перебігу вірусної інфекції обумовлює корекцію цукрознижувальної терапії.
Сьогодні розберемо особливості лікування в амбулаторних умовах.
Алгоритм дій для хворих на ЦД і COVID - 19:
1) Дотримуватися усіх запобіжних заходів;
2) Рекомендовано частіше проводити самоконтроль глікемії і підтримувати рівень глюкози в межах норми, згідно рефрактерним значенням;
3) Зміцнювати свій імунітет;
4) Показано збільшити питний режим до 2 літрів на добу з урахуванням супутніх захворювань, не менше 100 мл води щогодини;
5) Показано раціональне і збалансоване харчування;
6) Продовжувати раніше призначеного лікування ЦД з урахуванням профілю безпеки препаратів, які приймаються;
7) Призначення симптоматичної терапії (онлайн або безпосереднім відвідування пацієнта в медичний заклад);
8) Консультація ендокринолога, для титрування або заміни препаратів, що приймаються. (Не можна коригувати і скасовувати самостійно цукрознижувальної терапії);
9) При глікемії вище 14 ммоль/л показано додавання до лікування інсуліну, контроль кетонів, телефонна консультація при неможливості самостійної корекції глікемії.
Якщо у Вас діагностували середньотяжкий або важкий перебіг COVID - 19 на фоні ЦД, то це прямі показання до госпіталізації.
Для госпіталізації, з огляду на реалії сьогодення, обов'язково потрібно ПЛР І КТ ОГК для діагностики пневмонії специфічного вірусного генезу.
У такий важкий для усіх час необхідно берегти себе.
Бажаю вам температуру тіла 36,6 * С і рівень глюкози в крові 4,6 ммоль/л!